Топчиња од компири

by ugostitelstvo.mk
компири

Состојки:

  • 3 компири
  • зелена пиперка
  • 1/2 лажички сенф
  • 3 лажици пченкарно брашно
  • 1 – 2 лажици бело брашно
  • сок од пола лимон
  • малку цимет
  • путер или масло за пржење

Подготовка:

1. Пиперката исечете ја на тенки резенчиња или ситни коцки и посолете по вкус. Сварете го компирот и испасирајте го, па додадете пиперка, цимет и лимонов сок. Измесете тесто и направете 12 топчиња.

2. Пржете ги топчињата во загреано масло или путер, додека не заруменат од сите страни.

Слични написи