Сос од печурки за тестенини и месо

by ugostitelstvo.mk
сос од печурки

Состојки:

 • 300 г. свежи печурки
 • 200 г. кисела павлака
 • 1 морков
 • 1 пашкант
 • главица кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • мелен бибер
 • коријандер
 • босилек
 • свеж магдонос
 • ловоров лист
 • сол
 • 2 дл вода
 • лажица густин
 • лажица сенф
 • масло
 • Подготовка:

  Испржете ги на коцки исецканиот морков и пашкантот, потоа додадете кромид, бибер и коријандер. Кога кромидот ќе добие златно-жолтеникава боја, додадете печурки исецкани на листови, прелејте со вода и динстајте 20-ина минути. Потоа додадете ги сите состојки.

  Изматете густин и гответе уште неколку минути.

  Слични написи