Запечени јаболка

by ugostitelstvo.mk
јаболка

Состојки:

 • 4 јаболка
 • 4 лажици бобинкасти плодови по избор (замрзнати)
 • 4 лажици сок од портокал
 • 2 јајца
 • сол
 • 6 лажици гриз
 • 2 лажички прашок за пециво
 • неколку капки течен засладувач
 • шеќер во прав за посипување

Подготовка:

 1. Излупете ги јаболките, исечете ги на четвртини, исчистете ги од семки и исечете ги на кришки. Помешајте ги со сокот од портокал и бобинкастите овошки.
 2. Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете ги јајцата со виљушка, додадете малку сол, гриз и прашок за пециво. Додадете од течниот засладувач по ваш вкус.
 3. Измешајте го овошјето во подготвената смеса и сето тоа заедно ставете го во подмачкана тепсија. Печете околу 45 минути. Извадете ги од рерната и додадете шеќер во прав.

Слични написи