Телешки шницли во слатка павлака

by ugostitelstvo.mk
телешко

Состојки:

 • 1 кг. телешки шницли

 • 3 јајца

 • 4 лажици брашно за поховање

 • 700 г. шампињони (исецкани на ливчиња)

 • 2 главици ситно сецкан лук

 • 700 мл. слатка павлака

 • 3 лажици масло

 • сол, бибер

 • Подготовка:

  1. Испоховајте ги шницлите. На масло, испржете лук, додадете шампињони, зачинете со сол и бибер.

  2. Во подмачкана тепсија наредете ред шницли, ред фил, се додека не се потроши сиот материјал. На крајот нанесете слатка павлака и запечете.

  3. Ова јадење најчесто се служи со крокети од компири.

  Слични написи