Зачинети пилешки крилца

by ugostitelstvo.mk

Состојки

 • 750 гр. пилешки крилца
 • ½ лажичка лук во прав
 • ½ лажичка кумин
 • ½ лажичка лут буковец
 • ¼ лажичка мелен бибер
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица маслиново масло
 • 200 гр. лебни трошки
 • • Прелив
 • 100 гр. мајонез
 • 3 кисели црвени пиперки од тегла
 • сок од лимета
 • 1 лажичка оцет
 • ½ лажичка сол

Постапка

Исплакнете ги пилешките крилца под млаз студена вода и исушете ги со хартиена салфетка. Во сад измешајте ги лукот, буковецот, кумин, бибер, сол и маслиново масло. Намачкајте ги убаво крилцата со оваа мешавина од зачини, покријте ги во еден сад и оставете ги во фрижидер да се маринираат најмалку еден час.
Загрејте ја рерната на 200 степени.
Извалкајте ги од сите страни пилешките крилца во лебните трошки. Поставете ги во плех и печете ги во загреаната рерна 20 минути. Потоа превртете ги и печете ги уште 20 мин или додека да добијат златно жолта боја.
Додека се печат крилцата подгответе го сосот. Измешајте ги во блендер пиперките, мајонезот, сокот од 1 лимета , лажица оцет и сол по вкус.
Сервирајте го сосот во длабок сад покрај топлите пилешки крилца.

Слични написи