СЛАДОЛЕД ОД ЈОГУРТ И ВИШНИ

by ugostitelstvo.mk

Освежителен сладолед за сите временски услови полн со витамини.

Состојки

  • 180 гр павлака
  • 120 гр вишни
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка мед

Подготовка

  1. Вишните исчистете ги од семките.
  2. Ставете ги сите состојки во блендер. Миксирајте пола минута додека не добиете фина кремаста смеса.
  3. Смесата префрлете ја во пластичен сад (со поклопец) и ставете ја во замрзнувач.
  4. Сладоледот во текот на замрзнувањето може да го промешувате неколку пати за да не се создадат кристали.
  5. Сладоледот послужете го во убава чаша и декорирајте во ливче нане.

Слични написи