Шкотски десерт со малини

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

  • 570 г. слатка павлака
  • 85 г. овесни снегулки
  • 7 лажици виски
  • 3 лажици мед
  • 450 г. малини

Подготовка:

1. Загрејте ги овесните снегулки во тавче и внимавајте да не загорат.

2. Изматете ја слатката павлака со миксер и додадете овесна каша, виски, мед и малини и сето тоа полека матете го додека не се соедини.

3.  Сервирајте во стаклени чаши за десерт и додадете неколку цели малини за декорација.

Слични написи