Maринирани батаци

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 1 кг. батаци
 • 2 чешнинња лук
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица чили пиперка
 • 2 лажички сол

Подготовка:

 1. Исецкајте го лукот на ситни парчиња.
 2. Помешајте го со маслиновото масло, чили и солта.
 3. Прелејте преку батаците и оставете да отстои еден час.
 4. Батаците извадете ги и пропржете ги додека не заруменат.
 5. Во остатокот од маринадата додадете мед и промешајте.
 6. Сипете врз батаците па печете во рерна, загреана на 200 степени, околу 20 минути.

Слични написи