Топ 5 ресторански дестинации во Прага

by ugostitelstvo.mk

Волшебниот чешки главен град, стана населен со софитицирана толпа кои имаат потреба од одлична храна. Тука може да најдете некои од најпознатите ресторани кои имаат мешавина од иновации и традиција.

Релаксирајте се покрај реката Волтава. Седнете покрај реката подолу од Карловиот мост и уживајте во морската храна и искуството на реномираниот ресторан Kampa Park. Овој ресторан е омилен меѓу славните личности и лесно може да се забележи зошто. Тука владее светска класа на услуги и јадење. Менито вклучува гурмански јадења како очи од јастог со ванилен путер и ирвас со тиква. Што може да  биде подобро од јадење покрај река на сончев ден во Прага?

Kampa Park ExteriЕксклузивно јадење во срцето на градот. Прага станува еден од најдобрите европски дестинации за најзината кујна и искуствата во подготвувањето. ‘Duplex’ е еден од најголемите луксузни кујни во Прага, дизајниран како голема, стаклена коцка од шест катови на Wenceslas плоштадот. Тука може да уживате во стручно подготвена медитеранска кујна додека гледате во прекрасниот поглед од терасата. Duplex е основан софистицирано, а исто така е и еден од најдобрите клубови во светот. Совршено место за специјална прилика, особено за групи, каде што после јадење може да пиете и танцувате во текот на ноќта.

DuplexКулинарска префинетост. Bellevue е пример како треба едно јадење да изгледа, и каков вкус треба да има – според критичарите на храна. Во овој замок-зграда ќе најдете мешавина на свежи, модерни и современи поставувања. Bellevue нуди исклучително мени спакувано со интернационални јадења вклучувајќи јадења како скарата Monkfish, крцкаво пржена патка и телешки бедра со тартуфи. Во текот на летото ќе уживате на тераста која има извонреден поглед на Карловиот мост и Прашкиот замок. И не заборавајте да ги пробате импресивните Чешки вина! 

Bellevue Јадете во панорамски сјај. Celeste е најозборуваниот ресторан благодарение на кулинарските вештини на главниот готвач. Тука ќе бидете во можност да ја доживеете елегантната француската кујна опкружена со најдобрите погледи на Прага. Во мени најпопуларни се јадењета со риба како Dover и атлантските ракчиња.

celsete Посакувате интимна вечера. Ваква атмосфера може да пронајдете во ресторанот Triton, еден од повеќето невообичаени објекти во Прага. Опишан од страна на многу како најуметнички ресторан во Прага. Ќе се најдете во убава, интимна локација поставена во пештера во срцето на главниот град. Менито е мешавина од Чешки јадења со меѓународни допири, како гулаш Прага, италијански тестенини со чешки стил со пилешко месо, јаболка и бадеми. Место идеално за романтична прилика.

triton

Слични написи