Салата од моркови и портокали

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

  • 2 големи моркови
  • 2 портокали
  • 1 круша
  • китка поточарка

Сос:

1 лажичка мед
3 лажички маслиново масло
сол и бибер
2 лажички сусам. Сусамот пропржете го сосем малку.

Подготовка:

Сите состоќи за сосот, измешајте ти и прелијте ја убаво салатата со овој богат дресинг. Исечкајте ги морковите на долги тенки ленти, портокалите на резанки, и заедно со ливчињата на поточарка, убаво измешајте ги во сад.

Слични написи