Колач од јаболко и бадеми

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 20 г. интегрално брашно
 • 80 г. шеќер
 • 2 лажички прашок за пециво
 • прстофат сол
 • 100 г. путер
 • 4 големи јаболка
 • 500 мл. млеко
 • 40 г. густин
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 40 г. шеќер
 • 2 јајца
 • 50 г. ливчиња од бадеми
 • малку цимет

Подготовка:

 1. Измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво, солта, јајцата, парчињата путер и замесете тесто.
 2. Сипете во подмачкана округла тепсија и со прсти извлечете го тестото кон рабовите, околу 3 сантиметри во висина.
 3. Излупете ги јаболката, исечете ги на четвртини, извадете ги семките, распоредете ги врз тестото и посипете со цимет.
 4. Пет, шест лажици млеко измешајте со густин, шеќер и ванила, а остатокот сварете го, сипете во изматен густин и уште кратко гответе.
 5. Тргнете го садот од рингла, посипете шеќер во прав, шеќер. изладете ја смесата, потоа додадете ги прво желчките, а потоа измешајте снег од белки.
 6. Сипете врз јаболката, посипете со ливчињата од бадеми и печете во рерна загреана на 180 степени, околу 40 минути.

Слични написи