Tорта од портокал

by ugostitelstvo.mk
крем торта

Состојки:

Подготовка на кора:

 • 1 шолја масло
 • 1 шолја кисела вода
 • 400г. брашно
 • прашок за пециво
 • 100г. шеќер
 • 4-5 портокали
 • 0,5 л. вода
 • 350г. шеќер
 • 2 пудинзи од ванила
 • 4 лажици густин
 • Маргарин

Подготовка:

 1. Од сите состојки потребни за тестото изматете меко тесто. Испечете 4 кори.
 2. Излупете ги портокалите, сварете ги во половина литар вода, почекајте да се изладат и ситно сечкајте ги.
 3. Во водата каде ги варевте портокалите сварете ги пудинзите до 350g шеќер и 4 лажици густин.
 4. Кога филот ќе се излади, додајте неколку лажички растопен маргарин. Врз секоја кора прелејте подебел слој од филот и финиширајте со растопено посно чоколадо.

Слични написи