Тестенини со пилешко и шунка

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 2 лажици путер
 • 2 лажици брашно
 • шолја млеко
 • 200 г. пилешко бело месо, варено и исецкано
 • 200 г. шунка исецкана на коцки
 • 300 г. тестенини ( по желба)
 • целер, исецкан
 • сол, бибер
 • лажица мелена пиперка
 • 100 г. кашкавал

Подготовка:

 1.  Загрејте ја рерната на 200 степени
 2. Во длабока тава, стопете го путерот, па додадете брашно и топлете додека не се појават меурчиња. Постепено додадете од млекото, постојано мешајќи додека смесата не се згрутчи.
 3. Тргнете го од оган и додадете пилешко, шунка, сварени тестенини, целер, а потоа посолете и побиберете по желба.
 4. Сето тоа сипете го во плех за печење и печете на загреана рерна околу 15 минути. Извадете од рерната, посипете рендан кашкавал и пипер, а потоа вратете во рерна да се пече уште 5 до 10 минути.

Слични написи