Тарт со смокви

by ugostitelstvo.mk

Состијки:

 • 300 гр. остро брашно
 • 150 гр. путер
 • 2 жолчки
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1/2 кесичка пециво
 • 4 лажици шеќер
 • 1 ванила
 • прстовет сол
 • 1/2 рендана кора од лимон

Тесто:

– Во сад измешајте ги сите состојки за тестото и со рацете измесете една хомогена смеса сите состојки да се добро спојат. Ставете на кратко во фрижидерот за да ви се полесно сука.
– Извадете од фрижидерот и на работната подлога расукајте кора која ќе е поголема од Делимано модлата за тартови и кростати, па со помош на сукалото ќе ја пренесете и со рацете оформете ја околу зидот на модлата.

Фил:

 • 200 гр. мелени бадеми
 • 100 гр. шеќер
 • 2 белки
 • 2 лажици рум
 • 2 лажици мед
 • 1/2 рендана кора од лимон
 • 5-6 свежи смокви

– Со миксер изработете ги белките со шеќерот во цврст снег, додајте го медот, бадемите, кората од лимон и румот. Измешајте со шпатулата и нанесете го филот врз кората. Исечете ги смоквите на кругови, распоредете над филот, ставете да се пече во предходно загреана рерна на 180 степени околу 30 мин. односно готова е кога ќе видите дека е заруменета.
И тоа е тоа – многу напишано – а малку за работа.
Напомена
– Бидејки ја растегнувам кората со сукало на фолија тестото не се лепи и многу лесно се пренесува во модлата. Доколку некој нема таква фолија, тогаш нека го стави тестото помегу две прозирни фолии – со сукало се поминува врз фолијата, се оформува кората, се одлепува горниот дел на прозирната фолија, се поставува модлата врз кората, се подига долната фолија и се превртува, се одлепува фолијата и готово е – кората е сместена во модлата.

Слични написи