Свински ролат со спанаќ и колбаси

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 1 кг. свинско месо (кртина)
 • 300 гр. колбаси
 • 150 гр. спанаќ, исецкан
 • 1 јајце, изматено
 • 120 гр. лебни трошки
 • 2 лажици свеж магдонос, ситно сецкан
 • 4 чешниња лук, ситно сецкани
 • ½ лажичка мајчина душичка, сува
 • 1 лажичка бибер
 • ½ лажичка сол
 • 2 лажици маслиново масло

Постапка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Исечете го свинското месо на половина по должина, но не до крај, отворете го и покријте го со проѕирна фолија. Исчукајте го месото со чук за месо додека не добиете рамна површина. Месото од колбасите извадете го од цревото и ситно исецкајте го. Во длабок сад измешајте ги сите состојки без маслиновото масло. Распоредете ја смесата рамномерно врз месото. Завиткајте го ролатот и зацврстете го со чепкалки или кујнски конец. Премачкајте го ролатот со маслиново масло и попрскајте малку мајчина душичка. Печете го ролатот околу час и половина до 2 часа. Оставете го ролатот да одстои 10 минути пред да го исечете на парчиња.

Слични написи