Стапчиња со пиперка и шунка

by ugostitelstvo.mk

Состојки за 8 лица

 •  600гр. брашно
 • 250 г. маргарин
 • една кесичка прашок за пециво
 • 2 јајца
 • 150 г. сирење
 • 100 г. шунка
 • 1 црвена пиперка
 • 100 г. сусам
 • 1 шолја млеко
 • 1 лажичка сол
 • ѓумбир во прав

Подготовка

Во брашно ставете ги сол,от прашокот за пециво, сусамот, ѓумбирот и маргаринот. Измешајте, па додадете ги јајцата, сирењето, ситно исечканата пиперка, шунката и млекото. Замесете тесто и оставете го да стои 15 минути во фрижидер. Тестото поделете го на два дела, развлечете го секој и исечете тенки линии и свиткајте ги во форма на соленки. Печете додека не станат крцкави.

Слични написи