Селски компир во рерна

by ugostitelstvo.mk
компир во рерна

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 3 лажици маслиново масло
  • сол
  • бибер
  • 1/2 лимон
  • 200 г. кисела павлака
  • 1 лажичка мед

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете ја тепсијата со хартија. Компирот измијте го и исушете. Ставете го во рерна и печете го околу 50 минути.

2. За шмек исцедете го прво лимонот и измешајте го со кисела павлака, мед, сол и бибер по вкус.

3. Кога ќе се олади, излупете ја кората само на врвот и внимателно со лажица направете дупка. Сипете сос во дупката и украсете со свеж магоднос. Сервирајте го топол.

Слични написи