Рецепт за меки палачинки

by ugostitelstvo.mk
палачинка

Состојки:

  • 3 јајца
  • 250 г. брашно
  • 350 мл. млеко
  • 1 дцл минерална вода
  • малку сол
  • 2 лажици масло
  • половина лажичка рум

Подготовка:

1. Пенесто заматете ги јајцата, се додека не добиете густа хомогена смеса. Додадете масло, па млеко, и измешајте.

2. Со континуирано мешање додавајте го постепено и брашното, а потоа додадете и прстофат сол. На крајот ставете и малку рум, колку смесата да добие арома, но и за да го спречите впивањето на маслото.

3. Доколку смесата ви изгледа густа, разредете ја со минерална вода.

Слични написи