Најскапите коктели во светот

by ugostitelstvo.mk

Нема ништо подобро од тоа да си дозволите коктел после напорниот ден заедно со вашето омилено друштво. Има коктели и „нешто поскапи“ коктели…

Ви ги претставуваме најскапите коктели на светот.

Вин Казино

Со оглед на тоа што во него има Луј XIII Блек Перл Коњак, едно шише од овој коктел би чинело 90 илјади долари.

win casino

Скапоцениот камен од Пангеа

Со комбинација од фин шампањ и коњак, и украсен со злато и дијаманти, коктелот кој чини скромни 30.000 долари е поскап поради декорацијата, отколку поради вкусот.

Скапоцениот камен од Пангеа

Винстон

Во мелбурнскиот клуб 23, еден Винстон ќе ве чини повеќе од 12.000 американски долари. Главната состојка на луксузниот пијалак е коњак, кој датира од 1858 година.

Винстон

Риц коктел

Самото име, Риц хотелот, веднаш ве асоцира на високи цени, зар не? Затоа не би требало да ве изненадува дека барот во Риц-Карлтон во Париз има создадено коктел од околу 1500 долари.

ritz cocktail

Платинум пешн 

Според познавачите ова е најегзотичниот пијалак на оваа листа. Се служи само во ресторанот Duvert Lounge во Њујорк. Главните состојки на овој коктел се францускиот шампањ Ruinart и колекционерскиот коњак L’Esprit de Courvoisier.

ruinart-rose-degustation03

Слични написи