Дефиниција за каламари

by ugostitelstvo.mk
каламари

Кога ќе го слушнете зборот лигњи на што тоа ве потсетува ?! Лигњите во светот на италијанците е похован морски плод каде можете да го најдете приготвен на повеќе начини низ медитеранските земји. 

Пржените лигњи најчесто се послужуваат како предјадење гарнирани со лимон и прелиени со сос. Сосевите кои најчесто се нудат со лигњите се marinara sauce ,тартар сос или зачинет мајонез. Покрај тоа што медитеранските земји лигљите најчесто ги пршат, во останатите земји можете да ги најдете печени на скара, варени или пржени со многу малку зејтин.

[metaslider id=6684]

За да приготвите вкусни лигњи-каламари за вашите најблиски потребно е да ги приготвите во фритеза брзо и на висока температура или пак да ги пржите во класична тава многу подолго време.

Слични написи