Чоколаден колач со вишни

by ugostitelstvo.mk
колач

Состојки:

 • 6 јајца
 • 140 г. шеќер
 • 70 г. мелени ореви
 • 50 г. мелени бисквити
 • 50 г. путер
 • кесичка прашок за пециво
 • 250 г. вишни (без семки)
 • 2,5 дл. слатка павлакалажица какао
 • 2 лажички ванилин шеќер
 • сок од пола лимон
 • 5 мл. рум
 • Подготовка

Подготовка:

1. Добро изматете ги жочките со шеќерот, а потоа додадете чоколадо, ореви, какао и бисквити. Соединете, па измешајте во стопен путер, ванила, рум, сок од лимон и прашок за пециво.
2. Посебно изматете ги белките во цврст снег и лесно соединете ги со масата од жолчки.
3. Добиената смеса сипете ја подмачкана тепсија, а одозгора посипете ги вишните. Печете го колачот на 180 степени околу 45 минути.
4. Готовиот колач посипете го со шеќер во прав и по желба послужете го со слатка павлака и прелејте го со стопено чоколадо. Нема да погрешите и доколку ги послужите со сок од вишни.

Слични написи