Брзи крофни со павлака

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

  • 4 јајца1
  • кисела павлака
  • 16 лажици брашно
  • Малку сол
  • 1 прашок за печиво

Подготовка:

  1. Ставете го брашното во подлабок сад, а потоа додадете го печивото, малку сол и сето убаво измешајте го.
  2. Во брашното додадете ја павлаката и изматените јајца, па добро измешајте ( како кога правите кајгана)
  3. Во тавата за пржење налејте масло, во висина околу 1 см. Добро загрејте  го, па намалете на умерена температура.
  4. Со лажица вадете ги крофничките па пржете ги од двете страни додека убаво да заруменат.
  5. Служете ги со сирење или чај.

Слични написи