Англиски колачиња

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

  •  250 г маргарин
  • 170 г шеќер
  • 100 г растопено чоколадо, или исецкано на многу ситни коцки
  • 100 г мелени ореви (може и лешници)
  • 450 г брашно
  • 100 г суво грозје (или некое друго суво овошје)
  • 2 јајца
  • 1 пециво

Подготовка:

Сите состојки се замесуваат. Потоа тестото се плеска и се рассукува. На крај, со модли се сечат фигури и се печат.

Слични написи