Зеленчук во желатин

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 3 тиквички
 • 3 целера
 • кромид
 • 150 г. грашок
 • црвена и жолта пиперка
 • желатин
 • бибер, сол, масло

Подготовка:

 1. Зеленчукот исецкајте го и со две лажици масло ставете го во половина литар вода.
 2. Посолете, побиберете и гответе десет минути, додека не омекне.
 3. Извадете го зеленчукот , а во супата изматете желатин, претходно разблажен во студена вода.
 4. Во маса налик на пифтија, лесно додавајте го зеленчукот.
 5. Ставете го во ладилник барем два часа пред да биде послужено.

Слични написи