Како да подготвите здрави кременадли

by ugostitelstvo.mk

Има неколку убави работи кои можете да ги направите со вашите најблиски, а една од тие е да ја поделите домашно приготвената храна. Дури и да готвите секоја вечер за вашите пријатели можете да направите исклучок во рутинската подготовка на вашите омилени јадења. Со сигурност во вашиот фрижидер имате свежо овошје и зеленчук, а во замрзнувачот свинско или пилешко месо, но како сето тоа да го усогласите со овошјето и зеленчукот и да добиете една вкусна и различна вечера. Следете ги постапките на овие пет рецепти и изненадете ги вашите најблиски.  

1. Broiled Pork Chops with Spicy Pineapple Salsa


Здравата и вкусна вечера најчесто е зачинета со најразлични сосови. Откако ќе го завршите печење на вашите кременадли прелијте ги  сос и добијте совршен спој . Рецептот за подготовка на ова јадење можете да го најдете на следниот линк.

2. Dry Rubbed Porterhouse Pork Chops

2-Dry-Rubbed-Porterhouse-Pork-Chops-Steakhouse-Butter-National Pork Board-slide crop
Подгответе ги кременадлите со вкусот како од вашиот омилен ресторан, сочни и меки со сос од путер и билки. За овој рецепт потребно е сосот да ви биде приготвен еден дена пред подготовка на јадењето бидејки потребно е путерот и билките да се соединат. Рецептот за подготовка на ова јадење можете да го најдете на следниот линк.

3. Jalapeño Bacon and Gouda Stuffed Pork Chops

3-stuffed-pork-chops-shutterstock-slide crop
Оваа кременадла полнета со сирење и сланина се одличен избор за оние кои бараат месото да биде подготвено на скара, а се љубители на топено сирење. За време на печењето сланината и кременадлата ќе ги измешаат своите вкусови на кои вие неможете да одолеете, а доколку немате сланина на располагање можете да искористите било каква дополнителна намирница. Рецептот за подготовка на ова јадење можете да го најдете на следниот линк.

4. Peppercorn Brined Pork Chops

4-peppercorn-brined-pork-chops-shutterstock-slide crop
Чувањето на кременадлите во вода еден ден пред подготовка на истите секогаш е добар и паметен чекор. Со потопувањето во вода тие остануваат сочни и меки за време на подготовката но и по подготовката. Рецептот за ова јадење можете да го најдете на следниот линк.

5. Thai Ribeye Pork Chops

кременадли
Брза маринада подготвена од соја сос, магданос, лук, кафеав шеќер и малку свежо цеден сок од лимон ќе им даде на кременадлите значитлно поразличен вкус. Надополнете го ова јадење со пропржен зеченчук или тестенини подготвени со кикирки. Рецептот за подготовка на ова јадење можете да го најдете на следниот линк.

Слични написи