„Цезар“ сендвич

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 2 филети од пилешко бело месо
 • лажичка масло
 • мала главица марула
 • 2 лажици јогурт
 • лажица рендан пармезан + неколку листови за декорација.
 • малку сок од лимон
 • 2 парчиња леб
 • еден лук
 • сол, бибер
 • кубети по желба

Подготовка:

 1. Пилешкото премачкајте го со маслото, посолете и побиберете по желба, а потоа испржете го за загреано масло по 7 минути, секоја страна.
 2.  Исмешајте ги јогуртот, ренданиот пармезан, лимуновиот сок, кубетите а потоа додадете лажица ладна вода. Сето тоа заедно измешајте го и зачинете по желба.
 3. Потпечете го лепчето како тост, па на едната страна ставете малку од лукот, а остатокот од лукот додатете го во преливот од точка 2.
 4. Ставете на лебот зелена салата, па потоа пилекото и прелејте со сос.

Слични написи