Солена торта со шунка

by ugostitelstvo.mk
ugostitelstvo.mk

Состојки:

  • 6 јајца
  • 6 лажици брашно
  • 100 г. ситно сецкана шунка или салама
  • ½ лажички сол
  • 2-3 тврдо варени јајца
  • малку изгмечена сардина

Подготовка:

  1. Изматете цврст снег од белки, па измешајте една по една жолчка и лажица по лажица брашно.
  2. Додадете сол, исецкана шунка, исецкани варени јајца и сардина и сето тоа лесно промешајте го.
  3. Сипете во подмачкана тепсија и печете умерено на загреана рерна на 220 степени 35-40 минути, додека тестото не зарумени и не започне да се одвојува од тепсијата.
  4. Печената торта оладете ја, исечете ја на парчиња и послужете ја.

Слични написи