Салата од цвекло

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 700гр. цвекло
 • 60мл. маслиново масло
 • 1 лажица вински оцет
 • сол и бибер
 • прстофат шеќер
 • 1 1/2 лажица, сецкан магдонос
 • 30гр. крупно сецкани ореви
 • 40гр. сирење, изронето

Постапка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Ставете го цвеклото во тава за печење. Прелијте го со една лажица масло и печете го 1 час.
 2. Оставете го да се излади 15 минути. Излупете го печеното цвекло и исечете го на коцки.
 3. Во сад измешајте го остатокот од маслото со оцет, шеќер, сол и бибер. Додадете го магдоносот и промешајте го. Со овој прелив зачинете го цвеклото.
 4. Врз цвеклото изронете сирење и додадете ги сецканите ореви. Послужете ја салатата веднаш.

Слични написи