Рецепт за вкусна и сочна палента [видео]

by ugostitelstvo.mk
подготовка на палента

Палентата не е само мека, сочна и кремаст оброк кој честопати може да се најде на домашната трпеза за време на викендите. Наместо да подготвите тестенини пробајте да подготвите  сочна палента со повеќе слоеви, потребните состојки за подготовка на овој оброк се: свеж зеленчук, пршута, пармезан, песто, солен карамелизиран кромин и салата која ја имате на располагање.

Научете ги техниките и чекорите за подготовка од видео.

[vsw id=”jkk3SLLfJHo” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Потребни состојки:

  • 4 лажички путер
  • Еден голем кромид
  • 3 чаши млеко
  • 1 супена лажичка морска сол
  • 1 1/2 чаша палента
  • 200 гр сирење
  • 1 чаша песто
  • 4 парчиња пршута
  • 1/2 чаша пармезан
  • Сол и свежо мелен црн пипер

Слични написи