Мексиканска мусака

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 3 готови тортиљи
 • 300г домати
 • 400г телешко месо
 • 100г тиквица
 • 2 помали главици кромид
 • 4 чешниња лук
 • оригано, ким, сол, бибер, магданос
 • 200мл неутрална павлака
 • 200г рендано сирење
 • 200г пченка
 • зејтин

Подготовка: Доматите, тиквициите, кромидот и лукот исечете ги на коцки, посолете ги, зачинете ги со оригано и ким, и измешајте ги. На загреан зејтин испржете го зеленчукот десетина минути, а кога ќе омекне испасирајте го.

Слични написи