Свински кременадли со зеленчук

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 5 свински кременадли
 • 1 кг. компир
 • 1 зелена пиперка
 • 300 г. шампињони
 • 1 црвен лук
 • 4 чешнички бел лук
 • 1/2 главици брокула
 • 2 моркови
 • сол
 • бибер
 • мешавина од суви зачини
 • брашно

Подготовка:

 1. Лесно истолчете ги кременадлите.
 2. Загрејте масло,а секоја кременадла тркалајте ја во брашното и ставајте ја да се пече.
 3. Извадете ги кременадлите и оставете ги на топло
 4. Исецкајте зеленчук, а лукот исечете го на четвртинки.
 5. Во тепсија ставете маст и масло, загрејте ја во рерна, извадете ја теспијата, и на врело ставајте го зеленчукот, па преку него редете ги кременадлите.
 6. Прекријте со алуминиумска фолија и печете околу 30 минути.
 7. Пред самиот крај, тргнете ја фолијата и оставете уште 10 минути да се запече.

Слични написи