Свински гулаш

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

  • 750 г. свинско месо
  • 250 г. кромид
  • 100 г. сува сланина
  • 8 зрна бибер
  • 4 фиферонки
  • 2 лажици зејтин
  • 1 лажица брашно
  • 1 ловоров лист
  • оцет
  • сол

Подготовка:

Парчињата сува сланина, исечете ги на коцки, а кромидот на тенки парчиња, па пропржете на загреан зејтин. Додадете го месото исецкано  нс поголеми коцки и пропржете го да зарумени. Потоа додадете го ловоровиот лист, биберот во зрно, сол и целите фиферонки. Јадењето попрашете го со лажица брашно, промешајте, налејте половина литар млака вода и се заедно динстајте околу 1 час. Додадете малку оцет и шеќер (по желба) поради сладок – кисел вкус.

Слични написи