Печурки на скара

by ugostitelstvo.mk

Состојки

 • Свежи шампињони (500 гр за двајца)
 • 2-3 лукчиња
 • 1/4 китка магдонос
 • 1/2 лажичка мешан зачин
 • Неколку лажици маслиново масло
 • Сол и бибер по желба

Подготовка

 1. Свежите шампињони се мијат убаво, се цедат и се ставаат во поголем сад. Доколку печурките се поголеми, исечете ги на половинки или третинки. Доколку се помали, се приготвуваат цели.
 2. Лукчето и магдоносот се сецкаат ситно и се додаваат во садот со печурките.
 3. Се додава и зачинот, се посолува и набиберува по желба и во садот се додава маслиновото масло.
 4. Целата смеса убаво се меша и се оставаат печурките да отстојат десетина минути за да впијат од маслото и од зачините.
 5. Печурките се печат на скара додека не добијат убава жолто-кафена боја. Наместо на скара печурките можат да се печат и во грил тава (како на сликите).
 6. Послужете ги како додаток/прилог на омлет, ориз, јадења од месо или да се мезат самостојно, на пример со ракија или мастика.

Слични написи