НУТЕЛА ТОРТА СО ОРЕВИ

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

За тесто:

 • 4 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 4 лажици мелени ореви
 • 4 лажици чоколадо во прав
 • 4 лажици брашно
 • ½ пакетче прашак за пециво

Крем:

 • 6 жолчки
 • 500 гр шеќер во прав
 • 350 гр маргарин
 • 300 гр нутела
 • 16 лажици ореви
 • 2 пакетчиња ванилин шеќер

Останато:

 • 50 гр чоколада за готвење
 • 3 лажици масло за јадење

Начин на подготовка:

1.    Изматете ги јајцата заедно со шеќерот, чоколадата во прав, оревите, брашното и прашокот за пециво. Тестото поделте го на 3 дела и еден по еден поставете ги во плех поросен со брашно и печете на 200 степени 25-30 минути.

2.    Жолчките изматете ги на пареа заедно со шеќерот и ванилиниот шеќер, додадете го маргаринот, нутелата, оревите и поделете ја смесата на 3 дела.

3.    Поставувањето оди по следниот редослед: кора-крем-кора-крем-кора-кремот да биде најгоре. Стопете ја чоколадата заедно со маслото и внимателно премачкајте го кремот од горе. Ставете ја тортата во фрижидер неклоку часа пред сервирање.

Слични написи