Нискокалорични палачинки

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 •  ¼ чаши брашно од соја
 • 3 лажици пченкарно брашно
 • 2 лажици мелени бадеми
 • 1 лажици сода бикарбона
 • ½ лажици масло
 • сол
 • 1 јајце
 • ½ чаши нискомаслено млеко
 • 1 ½ лажиче ванилин екстракт.

Подготовка:

 1. Изматете ги со помош на миксер јајцето, млекото, маслото и ванилиниот екстракт.
 2. Додадете ги сувите состојки и миксирајте уште 1-2 минути.
 3. Оставете ја смесата во фрижидер 15-20 минути.
 4. Ставете нелеплива облога на тавата и печете ја секоја палачинка околу 2-3 минути.

Слични написи