МИНИ ПИЦА РОЛНИЧКИ

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

  • 150 грама Шунка
  • 1  лажичка шеќер
  • 100 милилитри Масло
  • 300 грама Кисела павлака
  • 100 грама Кечап
  • 15   Квасец
  • 100 милилитри Вода
  • 600 грама Брашно
  • 1   Јајце

Подготовка:

Квасецот растопете го во водата и малку шеќер.
Додадете го во брашното, маслото, киселата павлака и јајцата.
Замесете меко тесто.
Оставете го да одстои барем еден час на топло.
Потоа што потенко исукајте, премачкајте го со кечап и посипете со оригано.
Наредете ја шунката исечена на листови.
Потоа изрендајте го сирењето, па изролајте го тестото и од едната и од другата страна, така што ќе добиете две ролни.
Сечете парчиња, наредете ги на плех и испечете ги на 200 степени додека да добијат убава црвена боја.

Слични написи