КРЕМАСТО-ЧОКОЛАДЕН ДЕСЕРТ

by ugostitelstvo.mk

Потребно е:

  • Пакување готови кори од чоколадо
  • Кесичка шлаг крема со вкус по избор
  • Два реда чоколадо за готвење
  • Лажица вода или млеко

Подготовка: Готовите кори исечете ги на мали парчиња. Ако имате некој калап може да ги обликувате. Сматете го кремот според упатството и со него исфилувајте ги корите. Преку нив премачкајте ја растопената чоколада. Ставете во фрижидер да се олади.

Слични написи