Колач со вишни

by ugostitelstvo.mk

Потребни состојки:

  •  1/4 шолја брашно
  • 2 лажици шеќер
  • 1/4 прашок за пециво
  • 1/8 лажичка сол
  • цимет
  • 1/2 лажица путер
  • 2 лажици млеко
  •  1-2 лажици свежи и замрзнати вишни

Подготовка:

1. Измешајте го брашното, шеќерот, прашокот за пециво, солта и циметот во чаша или керамички сад кој може да се стави во микробранова печка.
2. Во шолјата додадете го и омекнатиот путер, па со прсти промешајте се, така што ќе се добие грутчеста смеса. Мешавината треба да изгледа како влажен песок.
3. Додадете го и млекото, па добро измешајте, така што ќе исчезнат сите грутчиња. Тестото би требало да изгледа како стандардна смеса за мафини, па доколку е премногу густа ставете повеќе млеко.
4. На крајот, посипете вишни по површината, и со прстите гурнете ги малку надолу.
5. Ставете ги шолјите во микробранова печка 90 секунди на силна температура.

Слични написи