Koрпички со јајца и сланина

by ugostitelstvo.mk

Состојки:

 • 12 парчиња сланина
 • 6 јајца
 • бибер
 • оригано
 • маслиново масло

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Со маслиново масло умерено подмачкајте калапи за мафини (6 калапи).
 3. Отстранете ја маснотијата од сланината и во секоја дупка за мафини ставете по две парчиња сланина.
 4. Во секој калап внимателно разбијте по едно јајце.
 5. Печете во загреана рерна околу 15 минути.
 6. Готовите корпички посипете ги со бибер, оригано и послужете со домат или друга свежа салата.

Слични написи