Како да направите колач во чаша

by ugostitelstvo.mk

За време на студените новогодишни и божиќни празници, се наоѓа најдобриот период за брзи и слатки експерименти во кујната. Еден од нив е колачот во чаша (познат како mug cake), кој може да се најде во повеќе варијанти, како на пример со чоколаден прелив, со путер од кикирики или со јагоди.

[double_paragraph][block]

гиф 1

 

 

гиф 2

 

 

 

гиф 3

tumblr_n3rjps0itl1s8c8c5o7_250 (1)

 

 

 

[/block][block]

Имено, овој вид на колач доаѓа од познатите cupcakes, кои се едни од најпознатите видови колачи. Колачот во чаша ја стекнува неговата популарност преку интернетот и специфичниот начин на приготвување, односно во чаша. Интересно е тоа што овој колач може да биде готов од 1 до 5 минути и се приготвува во микробранова печка.

Како за проба, ви нудиме еден од најпознатите рецепти на колач во чаша.

Време на приготвување: 50-60 секунди.

Состојки:

  • 1 јајце
  • 1/4 филџан шеќер во правв
  • 1 до 2 супени лажици какако (во зависност од тоа колку сакате да биде чоколаден вашиот колач)

Подготовка:

Состојките се ставаат во чаша и се мешаат додека не се соединат. Смесата со чашата ставете ги во микробранова печка од 50-60 секунди. Уживајте!

[/block] [/double_paragraph]

Слични написи