5 водка коктели подгответе ги за 5 минути

by ugostitelstvo.mk

Водката спаѓа меѓу најпродаваните алкохолни пијалоци во светот и е позната како една од главните состојките на многу коктели. Сепак некои ја гледаат водката како пијалок без мирис, тешка за пиење и пијалок за тинејџери.

-Вистината е: Vodka is a generous spirit that likes to kick off its shoes and let the other ingredients do the talking.

Овие пет коктели ќе и дозволат на водката да го направи тоа што е потребно од нејзе.

 • Moscow Mule

Moscow-Mule-newПодготовката на овој коктел кој се послужува во истата чаша во коja и се подготвува, никогаш не може да биде полесна, a од вас се бара само да уживате. Потрени состојки се:

 • водка
 • пиво од ѓумбир
 • сок од лимон

 

 

Погледнете го целиот рецепт

 

 

 • The Ascot

recipe-ascot-lifestyleКој рекол дека водката тешко се меша со обоените пијалоци? Измешајте ја водката со коњак, а вермутот како софистициран пијалок потребно е да го конзумирате во мала количина.

 

 

 

Погледнете го целиот рецепт

 

 

 

 • Lemon Drop

slideshow-lemon-drop-martiniОвој коктел е киселкаст но веројатно и еден од првите коктели со водка кој вие сте го пробале. Не се откажувајте од пијалокот кој ќе ве потсети на тинејџерските денови.

 

 

 

Погледнете го целиот рецепт

 

 

 

 • Floral

FloralНе знаете како да ја искомбинирате водката во вашиот коктел. Еве ви предлог, погледнете во вашиот двор и земете рузмарин, мајчина душица и краставица. Овој пијалок  е наменет за сите што сакаат брзо да се освежат.

 

 

 

Погледнете го целиот рецепт 

 

 

 

 • French Martini

french-martini1Листата на коктели кои содржат водка не може да се затвори без Мартини. Овој коктел кој содржи три состојки е најлесен за подготовка, а потребно ви е:

 • водка
 • црна рибизла
 • сок од цитрон

 

 

Погледнете го целиот рецепт

 

 

 

Слични написи