Новогодишни трпези во светот

by ugostitelstvo.mk

Argentina

Argentina_shutterstock-croppedНа денот на новата година, Аргентинците јадат гравче, со верување дека јадењето грав ќе им помогне да се задржи нивната тековна работа или да си најдат подобра и поубава работа во новата година.

 

 

 

 

Austria

Austria_shutterstock-croppedЗа среќна и бериќетна година, во Австрија традиционално се вечера печено прасе декорирано со марципан, наречено Sylvesterabend. Прасето во Австрија претставува напредок и просперитет, но оваа традиција е застапена и во останати земји низ светот како што се Куба, Унгарија и Португалија. Традиционално за новата година, прасето се послужува со домашно црвено вино зачинето со цимет и се наздравува во името на светецот Sylvester.

 

Denmark and Norway

DenmarkNorway_SteenTНародите на Данска и Норвешка ја прославуваат новата година со десерт наречен kransekage, торта во форма на пирамида. Тортата е направена од марципан, а најчесто е декорирана со знаеменца и шише вино во средината. Друга интересна традиција во овие две земји е кршењето на приборот за јадење пред вратата на соседот, со верување дека тоа ќе им донесе многу нови пријателства.

 

 

Germany

Germany_ostwestwind Германците ја пречекуваат новата година со крофни кои најчесто се полнети со мармалад и мал процент на алкохол кој се познати како “Pfannkuchens”. Понекогаш може да се случи некоја од грофните да содржи сенф наместо мармалад но тоа се смета, од некои во Германија како лоша среќа. Како и Австрициите, Прасето е неизбежно на новогодишната трпеза.

 

 

 

Italy

Italy_shutterstockCotechino e lenticchie е единствениот оброк кој се служи во Италија. Солени свински колбаси кои содржат “lo zampone” – нога од свиња како симбол за богатство, а за леќата, која се послужува како прилог, се верува дека ќе донесе многу среќа и просперитет во новата година.

 

 

 

 

The Netherlands

Netherlands_shutterstockКрофните Oud en Nieuw   што значи ”Стара нова година”  се служат во Германија и во Холандија. Тие се филуваат со јаболки се декорираат со шеќер во прав, суво грозје, а се послужуваат со шампањ.

 

 

 

 

Russia

Russia_sergeygalaikoКај Русите декорацијата на новогодишната елка е многу невообичаена, тие  кој ја нарекуваат “Novogodnaya Yolka,” Таа е декорирана со колачиња, а елката ја краси сјајна ѕвезда на врвот која стои се до 14ти јануари.

 

 

 

 

Sweden

Sweden_rdpeytonПудинг од ориз во кој се наоѓа  бадем можете да го најдете на новогодишната трпеза во Шведска. Народот на Шведска верува дека тој што ќе го пронајде бадемот ќе го следи 12 месеци среќа.

 

 

 

 

Wales

Wales_latteda2На првото утро во новата година децатод Велс делат нарежани јаболки покриени со суво грозје и останати овошја. Исто така лебот и сирењето најчесто може да се дадат како подарок од децата.

 

 

 

 

France

France_shutterstockФранцуската нова година се прославува со традиционалните јадењеа – печена мисирка, гуска, остриги или пак паштета од патка проследено со чаша високо квалитетен шампањ.

 

 

 

 

 

 

Слични написи